Strona główna > Meble biurowe > Czy w chillout roomie potrzebne są meble biurowe?

Nie samą pracą żyje człowiek. W biurowych wnętrzach spędzamy dużą część naszego dnia i życia. Jednak badania jasno wskazują, że do efektywnej pracy potrzebujemy chociaż krótkiej przerwy. Dlatego w nowoczesnych biurach najważniejsze są nie meble do biura, ale chillout roomy, w których można choć przez chwilę odpocząć od monotonnej pracy.

Zbawienny wpływ odpoczynku

Nawet krótka przerwa w ciągu 8-godzinnego dnia pracy pomaga oczyścić umysł. To sprawia, że pracownik staje się bardziej wydajny i kreatywny. Nawet najwygodniejsze krzesło biurowe ergonomiczne nie zastąpi wyjścia na taras, gdzie możesz powdychać trochę świeżego powietrza, czy kawy wypitej z koleżanką na wygodnej kanapie biurowej. Właśnie po to należy tworzyć specjalne pomieszczenia, w których meble gabinetowe zastąpią hamaki i huśtawki. Takie miejsca nazywamy chillout roomami.

W ostatnich latach popularność takich miejsc do odpoczynku znacznie wzrosła. To już nie tylko biurowy trend, a wręcz obowiązek. Pierwsza myśl o wyposażeniu biurowej przestrzeni nie tylko lada recepcyjna, biurka dla pracowników i urządzenia drukujące, ale także ciekawe elementy i kreatywne przedmioty, które można umieścić w takim chillout roomie. Największe światowe korporacje prześcigają się w pomysłach i szalonych rozwiązaniach. Wszystko po to, aby pracownik w miejscu pracy czuł się jak najlepiej, chciał spędzać tam jak najwięcej czasu, zamiast wracać do domu. Najlepiej, aby praca była jego drugim domem. To nie zmienia faktu, że stół billardowy jest zdecydowanie bardziej atrakcyjnym elementem wyposażenia, niż stół biurowy.

A zamiast mebli biurowych... 

mnóstwo atrakcji! Począwszy od piłkarzyków, konsoli, piłek, gier planszowych, na zjeżdżalniach, huśtawkach i hamakach kończąc. W chill roomach może znaleźć się naprawdę wszystko! To oznacza, że jest tam miejsce także dla zwykłych foteli biurowych, jednak ich otoczenie zdecydowanie różni się od tego, które dominuje w pozostałej części biura. To właśnie wyznacza różnicę. Przestrzeń do odpoczynku i zabawy powinna być jasno wydzielona od miejsca do pracy. To pozwoli zachować równowagę i balans między skupieniem i relaksem.

Pamiętaj, że strefa chillout to miejsce, które nie podlega żadnym schematom i zasadom. Równie dobrze mogą się tam znaleźć krzesła konferencyjne ustawione w nieprzewidywalny sposób, które będą służyć chociażby jako przeszkody podczas gier zespołowych. Oczywiście mogą się tam też znaleźć samochody, skutery, czy gondole - jak w biurze Google. Jednocześnie możesz się spodziewać łóżka, relaksacyjnej muzyki i przygaszonego światła. To pokój, w którym możesz się zdrzemnąć. Nietypowe fotele do biura, które znajdziemy w chill roomach to fotele do masażu, cieszące się dużą popularnością wśród pracowników biurowych.

Nowoczesne meble biurowe nie wystarczą bez odpowiedniego położenia

Nasuwa się więc pytanie, gdzie powinien znajdować się chillout room. Odpowiednie jego położenie, to jak najdalej od biurka i krzesła biurowego, a jak najbliżej jedzenia. Aby zapomnieć o pracy i oderwać swoje myśli od obowiązków nie powinno się więc patrzyć na swoje biurko zawalone dokumentami. Przychodząc do rest roomu pracownik odpoczywa od niewygodnego fotela biurowego dlatego powinien usiąść na czymś wygodnym. Dlatego właśnie chill roomy wypełnione są miękkimi pufami, rozłożystymi sofami, tzw. workami sako i miękkimi wykładzinami do biura.

 

Dla wielu relaks kojarzy się z dobrym jedzeniem i gotowaniem. Dlatego im bliżej kuchni położony będzie rest room, tym lepiej. Można ją także połączyć! Dzięki temu można w spokoju wypić kawę siedząc na wygodnej pufie lub zjeść obiad układając się na dywanie i słuchając ulubionej muzyki. Można także wspólnie przygotowywać posiłki, co bardzo integruje ludzi!

Meble biurowe uzupełnione naturą

To już oczywiste, że w rest roomie nie znajdą się biurka i krzesła obrotowe, jednak nie wspomnieliśmy jeszcze o roślinności. Nasz organizm doskonale się odpręża w kontakcie z naturą. Kwiaty i drzewa działają kojąco na nasze nerwy oraz... wzrok. Zielony kolor pozwala odpocząć zmęczonym od komputera oczom. Chillout roomy wypełnione naturą to zatem doskonały sposób, aby odprężyć pracownika.

Być może zamiast kolejnych foteli biurowych lepiej będzie zainwestować w roślinność, która wypełni nasze biuro. W końcu w każdym biurze panują inne warunki, inne nasłonecznienie i wilgoć, dlatego każda z roślin może reagować inaczej. Niektóre gatunki są jednak mało wymagające i przetrwają nawet w trudnych warunkach. Znajdź rozwiązanie dla siebie.

Rozrywka i praca, jak to połączyć?

Martwisz się, że Twoi pracownicy będą poświęcać więcej czasu na odpoczynek i zabawę, niż na pracę? W takiej sytuacji dobrze jest wprowadzić regulamin, który będzie jasno określał czas przeznaczony na przerwę. Jednak jeżeli chcesz być dobrym pracodawcą nie rób tego na zasadzie zakazów i nakazów. Niech pracownicy przestrzegają go z szacunku do Ciebie, a nie ze strachu przed konsekwencjami.

Lepszym rozwiązaniem będzie ułożenie "zasad gry". Niech atrakcje w chillout roomie będą też miejscem do rywalizacji między wszystkimi pracownikami. Ustal zasadę, że odpoczywać w pokoju można przez określony czas, wtedy można wziąć udział na przykład w konkursie rzucania rzutkami, zapisać wynik i czekać do końca miesiąca na rozwiązanie konkursu. To także świetny sposób na integrację pracowników z różnych działów, którzy spotkają się w jednym miejscu po wstaniu ze swoich foteli obrotowych.

Budżet ma znaczenie

Wyposażając rest room w Twojej firmie weź pod uwagę swoje środki. Jeżeli masz mały budżet wykorzystaj rośliny w doniczkach, dekoracyjne poduszki, obrazki na ścianach i kolorowe fotele biurowe lub duże poduchy i pufy do siedzenia. Jeżeli masz do dyspozycji tak zwany "średni budżet" na ścianę wybierz oryginalny mural lub fototapetę. Do siedzenia wybierz worki sako, które właśnie przeżywają swoje 5 minut.

W przypadku dużego budżetu możesz zaszaleć. Zdecyduj się na nowoczesne meble do biura, w nietypowych kształtach i z nietypowych materiałów. Zamiast schodów wybierz zjeżdżalnię, kup kolorowe sofy i wyjątkowe dekoracje. Wybieraj oryginalne kolory i materiały, dzięki temu Twój rest room okaże się wyjątkowy i niepowtarzalny. Dobrym pomysłem jest także oryginalny koncpet. Z drugiej strony Google często nawiązuje do lokalnej kultury i dopasowuje do styl do obyczajowości. Z tego rozwiązania korzysta także coraz więcej polskich biur i korporacji i tym oto spospobem powstają "Zakopane Room", czy chill roomy w stylu Łowickim. Korzystanie z miejscowej kultury to także świetna wizytówka firmy.