Praca przy biurku związana jest często z przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji ciała przez nawet połowę czasu spędzonego w biurze.
Jak obliczyli specjaliści, w czasie całego dnia pracy spędzamy nawet 70% czasu praktycznie nie wstając od biurka i jest to duże obciążenie dla naszego ciała.
Jak zapobiegać schorzeniom kręgosłupa i innym dolegliwościom związanym z siedzącym trybem pracy?
Najlepiej zainwestować w dobre krzesło obrotowe, co zaprocentuje lepszym samopoczuciem i zdrowiem.
Rodzaje krzeseł obrotowych
Krzesło obrotowe do biura – to jedno z podstawowych mebli w biurze, od którego zależy prawidłowa postawa naszego ciała. Pracując przez kilka godzin dziennie w pozycji siedzącej narażamy się na wiele problemów zdrowotnych związanych z naszym układem kostnym. Kupując dobre krzesło obrotowe zadbajmy by było wygodne, ale tez ergonomiczne i łatwo się dostosowywało do naszych potrzeb. Zwróćmy uwagę, czy można wyregulować podłokietnik, cześć lędźwiową, oparcie na łopatki oraz podnóżek jeśli jest. Bardzo ważny jest materiał siedziska i oparcia, ponieważ wpływa na poziom pocenia się i komfort siedzenia.
Największa uwagę przy zakupie krzesła powinny zachować kobiety w ciąży oraz osoby ze stwierdzonymi schorzeniami kręgosłupa. Przy wyborze odpowiedniego siedziska mamy do wyboru fotele lub krzesła obrotowe, które się miedzy sobą sporo różnią. Fotele obrotowe, inaczej nazywane menadżerskim lub gabinetowym, jest tak zaprojektowane, aby zapewnić maksymalny komfort dla siedzącego. Fotel wykonany jest z bardzo dobrych materiałów, co zwiększa przyjemność siedzenia w nim, lecz ze względu na budowę nie nadaje się na wielogodzinne siedzenie przed biurkiem.
Tego typu siedzisko nadaje się bardziej do miejsca, gdzie będziemy na nim siedzieć przez niezbyt długi czas. Krzesła natomiast zaprojektowane są z myślą o długich godzinach spędzonych na pracy przy biurku. W sklepach mamy wiele ciekawych modeli, charakteryzujących się niewielkich rozmiarów siedziskiem i regulowanym oparciem na plecy.
Oparcie fotela
Oparcie i siedzisko mają podstawowe znaczenie w dbaniu o zdrowy kręgosłup i prawidłowa pracę mięśni. Idealnie dopasowane krzesło powinno być perfekcyjnie dobrane pod względem głębokości, wysokości podłokietników i wysokości oparcia. Oparcie powinno być umieszczone powyżej łopatek, jest to prawidłowa pozycja dla całej postawy, czyli tak, by kręgosłup mógł ułożyć się w pozycję „S”. Podłokietniki to oparcie dla ramion, również powinny być perfekcyjnie ułożone, ponieważ wpływa to na prawidłową postawę. Wielkość siedziska ma także znaczenie, ponieważ w komforcie siedzenia przeszkadza zarówno zbyt szerokie, jak i zbyt wąskie.