Strona główna > Inne > Stres w przestrzeni biurowej

Stres w przestrzeni biurowej

Praca może być bardzo stresującym, traumatycznym przeżyciem... ale nie musi. Wszystko bowiem zależy od naszego indywidualnego nastawienia. Dowiedz się więcej o stresie.

Rodzaje stresu

Stres nie zawsze wiąże się ze złymi przeżyciami. Czasem może być mobilizującym, a nawet pozytywnym doświadczeniem. Psychologowie rozróżniają cztery rodzaje stresu. Ten pozytywny, niezbędny do naszego funkcjonowania nazywany jest eustresem. Jego przeciwieństwo stanowi understres - inaczej stan niedociążenia, który objawia się znudzeniem, poczuciem beznadziei oraz bezruchem. Najbardziej typowym rodzajem stresu, objawiającym się rozpaczą, zamartwianiem się, frustracją, obawą czy złością, jest tak zwany dystres. W sytuacji, gdy zaś czujemy nadmierny stres, który przekracza nasze możliwości możemy mówić o overstresie. Zastanów się, który stan towarzyszy Ci najczęściej? Usiądź w swoim fotelu biurowym i pomyśl o swoich odczuciach. Co jest dla Ciebie najtrudniejsze w wykonywaniu Twoich obowiązków?

Co może być źródłem stresu?

Jeśli zależy nam na tym, by pozbyć się poczucia stresu warto zastanowić się, co jest źródłem napięcia w pracy. Być może tego typu problemy wynikają z Twojego podejścia do wyzwań. Każdy z nas ma inny temperament, a co się z tym wiąże również . Jedne osoby lepiej czują się, gdy mogą uniknąć ryzyka. Inne natomiast potrzebują wystawić się na ryzyko, by móc czuć, że naprawdę żyją. Dla niektórych ogromnym stresem jest np. mycie mebli biurowych. Dla innych natomiast jest to zwyczajny obowiązek. Stresować może nas dosłownie wszystko.

Jak stres wpływa na nasz organizm?

Skutki nadmiernego stresu mogą odbić się na naszym organizmie. Stres osłabia naszą pamięć, a także zmniejsza zdolność uczenia się, co może odbić się w przyszłości na Twoim zdrowiu. Żyjąc w stresie o wiele łatwiej o infekcje, ponieważ ze względu na zahamowaną aktywność limfocytów T, układ odpornościowy jest osłabiony. Stres powoduje silne zwężenie naczyń krwionośnych, co przekłada się na poczucie skurczu żołądka.

Co zatem możemy zrobić, by pozbyć się stresu? Po pierwsze, poleca się dystansowanie do problemów. Po drugie, warto wykonywać ćwiczenia relaksacyjne, które pomogą Ci się uspokoić i skupić na zadaniach. Więcej spokoju i radości.